Mediace stojí na principu dobrovolnosti, nestrannosti a mlčenlivosti.
Zahájit mediaci je možné, pokud s tím všechny osoby na konfliktu zúčastněné souhlasí. V mediaci tedy budete vždy dobrovolně na základě svého rozhodnutí Vaši situaci řešit tímto způsobem.
Mediátor není v mediačním procesu soudce ani rozhodce. Mediátor je nestrannou osobou, osobou, jejímž úkolem není hodnotit Vaši situaci, Vaše vyjádření nebo radit, jak nejlépe se v daném případě rozhodnout. Mediátor klientům umožňuje, aby se navzájem slyšeli, a podporuje je v hledání strategií a řešení, která pro ně budou do budoucna přijatelná, která budou reálná i lidská. Mediátor pomáhá nastolit a udržet takové prostředí, které strany konfliktu spojí, a přispívá tak k naplnění potřeb všech klientů mediace. Poskytuje také čas a prostor k tomu, aby všechny strany mohly vyjádřit své potřeby a aby tyto potřeby navzájem vnímaly a pochopily.
Jako zapsaná mediátorka mám zákonnou povinnost mlčenlivosti, a proto veškeré informace, které se v mediaci dozvím, a to včetně mých poznámek, nebudou nikomu poskytnuty, a to ani soudu.
A co je tím důvodem využít mediaci?
Mediace je oproti soudnímu řešení rychlejší a levnější. Zpravidla je mediace tříhodinová, u složitějších případů je mediačních setkání i více. Budete-li Váš spor řešit u soudu, počkáte si několik měsíců jen na nařízení jednání a na pravomocné rozhodnutí i rok a více. Obě strany konfliktu pak při soudním řízení nesou své náklady, které mohou zpočátku být i přes 10.000,- Kč.
Co by Vám ještě při rozhodování, zda mediaci využijete, mohlo pomoci?
Nabídnout mohu příklady z praxe, kdy mediace byla přínosem.
Roky vedený soudní sousedský spor o zřízení věcného břemene, v němž došlo i k podání dovolání, skončil dohodou po necelých třech hodinách mediace. Tři mediační setkání zabralo uzavření dohody mezi rozvádějícími se rodiči, a to ohledně vypořádání společného jmění manželů, ale i dohody o úpravě poměrů k nezletilému dítěti a výši výživného. Soudní řízení před tím trvalo rok a půl. V neposlední řadě zmíním také spor o vydání bezdůvodného obohacení (kauce) při ukončení nájmu bytu. Tento spor po měsících mimosoudního vyjednávání dospěl k podání žaloby a následně se obě strany dohodly na mediaci, kde vše vyřešily za dvě mediační setkání.
Pokud máte k mediaci dotazy či nejasnosti, neváhejte se na mne obrátit.